Źródło informacji dla właścicieli tych pięknych ptaków.
Darmowe liczniki
Blog > Komentarze do wpisu

Płeć Nimfy

Sprawa rozróżnienia płci u nimf jest już nieco bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy ptak jest młody - a takiego przecież zazwyczaj kupujemy.

Według mnie u młodych ptaków (przed pierwszym pierzeniem) najłatwiej będzie nam rozróżnić płeć po ich zachowaniu.

Samczyk głośniej śpiewa, ma także bogatszą gamę dźwięków. Próbuje naśladować odgłosy zasłyszane z otoczenia.

Samice mają bardziej ubogi wachlarz wydawanych odgłosów - właściwie jedynie wydzierają się albo popiskują , zdecydowanie nie śpiewają.

Dodatkowo samce, podobnie jak samce falistych częściej uderzają dziobem w różne przedmioty. Lubują się także w chodzeniu po płaskim podłożu - zazwyczaj chodzi o podłogę, trzeba więc uważać by nie nadepnąć na spacerującego pupila. Kolejną oznaką samczego zachowania jest taniec - tylko samczyk tańczy.

Po pierwszym pierzeniu (ok. 6 miesiąca życia papugi) można także spróbować określić płeć ptaka pod kątem jego ubarwienia. Poniższy opis sprawdza się najlepiej w przypadku papug o dzikim ubarwieniu , tzw. szarych.

Główka samiczki jest prawie całkowicie szaro ubarwiona, jedynie na karku, wokół oczu i z przodu główy może być widoczne lekkie żółte zabarwienie. Pomarańczowe plamy na policzkach nie są tak wyraziste jak u samców. Wydają się jakby przydymione szarym kolorem. Jeśli chodzi o czubek, u samiczki jest on koloru szarego. Patrząc na spodnią stronę lotek znajdziemy żółte plamki. Spód ogona pokryty jest zaś żółtymi i szarymi paskami.

Samce zaś mają wyraźnie żółtą główkę, plamy na policzkach są soczyście pomarańczowe. Paski z ogona i plamki na lotkach znikają u samców wraz z końcem pierwszego pierzenia.  Czubek samczyka jest dłuższy od czubka samiczki, jest żółty - kolor szary może występować jedynie na jego koniuszku.

 

 

Na powyższym obrazku samca widzimy po lewej stronie (ma wyraźnie żółtą główkę), samicę zaś po prawej.

piątek, 28 sierpnia 2009, agnes_888

Polecane wpisy

  • Co papuga powinna mieć w klatce?

    Po pierwsze klatka papugi musi być odpowiednio duża - ptak nie może się obijać o wyposażenie znajdujące się w środku - próbując przykładowo rozłożyć skrzydła. N

  • Mutacje barwne u papugi nimfy

    Najbardziej popularne mutacje kolorystyczne nimf to: U nimf występująnastępujące odmiany barwne: 1.Szara - czyli odmiana dzika 2.Cynamonowa 3.Lutino 4.Perłowa 5

  • Poznajmy bliżej Nimfę (Nymphicus hollandicus)

    Ten piękny ptak podobnie jak papużka falista pochodzi z Australii. Zamieszkuje głównie centralne tereny tego kontynentu. Nimfa jest często nazywana miniaturowym

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/04/24 12:48:01
Witam.
Od pewnego czasu myślę o dokupieniu mojej nimfie drugiej nimfy ;)
Opis rozpoznawania nimfy po upierzeniu jest super, tylko, że ja mam odmiane lutino.
Czy dla tej odmiany też są jakieś różnice miedzy samcem a samicą ?
Jeśli chodzi o zachowanie: moja nimfa wcale nie reaguje na muzykę, a na odgłosy odpowiada właśnie piszczeniem, krzykiem, itp. Naśladowanie czegokolwiek nie wchodzi w ogóle w gre :)
Aczkolwiek nie jestem pewna czy na podstawie tych skromnych informacji o mojej papużce, mogę stwierdzić, że jest samicą.