Źródło informacji dla właścicieli tych pięknych ptaków.
Darmowe liczniki
piątek, 04 września 2009

Po pierwsze klatka papugi musi być odpowiednio duża - ptak nie może się obijać o wyposażenie znajdujące się w środku - próbując przykładowo rozłożyć skrzydła.

Nawet jeśli mamy zamiar chować jedynie jedną papugę powinniśmy zainwestować w większą klatkę. Ktow wie, może w przyszłości będziemy jej chcieli dokupić przyjaciela.. Poza tym każda klatka - choćby nie wiadomo jak duża zawsze będzie za mała. Koniecznością jest więc (zaczynając po ok. 2 tygodniach od zakupu) wypuszczania papużki na codzienne loty po pokoju. Oczywiście najpierw należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie - o czym napiszę w kolejnym poście. Najistotniejszym czynnikiem jest rzecz jasna zamknięte okno!

W klatce powinny się znajdować dwa karmniki (jeśli mamy 1 papużkę) - karmników powinno być zawsze o jeden więcej niż jest papug - to najlepszy sposób na uniknięcie kłótni o dostęp do pożywienia.

Polecam sprawdzić jaki karmnik kupiony przez nas ptak miał na wyposażeniu klatki u hodowcy bądź w sklepie zoologicznym. Mogą być one wewnętrzne bądź zewnętrzne , ja osobiście używam tych drugich. Gdy nie wiemy w jaki sposób ptak miał wcześniej podawane jedzenie możemy założyć jeden wewnętrzny a drugi zewnętrzny, tak by ptak miał wybór.

Kolejnym koniecznym elementem wyposażenia mieszkanka naszego pierzastego pupila jest dozownik wody. Jest on wtykany pomiędzy pręty klatki. Zainstalujmy go tak by ptak mógł spokojnie usiąć na żerdzi i ugasić pragnienie.

Niezywkle ważny jest stały dostęp do źródła wapnia - lepiej unikać mineralnych kostek i nabyć sepię która jest jego naturalnym źródłem. Ptaki mogą z początku unikać jej jedzenia ale daje moje słowo , że gdy tylko odczują wzmorzone zapotrzebowanie na wapń od razu się nią zainteresują. Tak więc powinna być zawsze łatwo dostępna - przymocowana do prętów klatki.

Klatka jest kompletnie bezużyteczna jeśli nie ma w niej żerdzi na których ptak może usiąść. Do wielu klatek dodawane są plastikowe żerdki które są kompletnie niewłaściwe dla ptaków - nie mają zróżnicowanej grubości ani powierzchni którą ptak mógłby sktobać. Należy jak najprędzej zaopatrzyć się w drewniane, naturalne żerdzie - możemy zebrać patyki np. z naszej działki lub lasu.. Trzeba jednak pamiętać, że wiele drzew nie nadaję się do użytku dla naszych papug - mogą być toksyczne! Nigdy więc nie podajemy papużkom gałęzi jeśli nie jesteśmy pewni z jakiego są one drzewa! Może się to skończyć nawet śmiercią ptaka! Listę bezpiecznych drzew umieszczę w kolejnym poście!!!

W ptasim mieszkaniu powinny się również znajdować zabawki - zwłaszcza gdy papuga jest sama. Powinna mieć czym się zająć gdy nikt nie ma możliwości spędzania z nią czasu. Ja osobiście jestem przeciwna trzymaniu samotnych papug.

Ulubioną zabawką moich falistych jest huśtawka, mają dwie w klatce. Często nawet na nich śpią. Kolejnym ulubieńcem jest dzwoneczek - uderzają w niego dzióbkami, czasem przyprawia mnie to o ból głowy he he. Oprócz tego uwielbiają sznurek z koralikami (które muszą być odpowiednio duże by papuga nie mogła ich przypadkowo połknąć) który sama im zrobiłam i zamontowałam u "sufitu" klatki - cóź one z nim nie wyprawiają, sama się czasem nie mogę nadziwić jak je obserwuję. Ostatnią zabawką w ich klatce jest taka jakby piłeczka z dzwoneczkami w środku podwieszona u góry klatki - i mimo iż podobno jest specjalnie przeznaczona dla papug jakoś specjalnie się nią nie interesują. Kwesta gustu być może:)

Do klatki możemy również włożyć specjalny basenik dla ptaków który zawiesza się na prętach klatki. Ja zrezygnowałam z tego ponieważ moje papugi jakoś zbyt chętnie z niego nie korzystały - jedynie zawsze było w nim pełno jedzenia i odchodów.. robił się straszny bałagan. Warto jednak to przetestować, może akurat wasze papugi polubią takie kąpiele. Ja moje pryskam spryskiwaczem do kwiatków (nie może to być pod żadnym pozorem butelka po zużytym detergencie - nawet jeśli ją dokładnie wymyjemy może się okazać zabójcza dla papużki!!!). Bardzo to lubią. Napomnę, że należy to robić tylko gdy ptaki są poza klatką!

 

 

poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Moje papugi nie od razu z chęcią zajadały się owocami i warzywami, wielu właścicieli papużek ma dokładnie ten sam problem. Co trzeba zrobić by ptak przekonał się do urozmaicenia diety? Powiem raczej czego nie można robić - Nie wolno się poddawać! Konsekwencja w działaniu to podstawa sukcesu. Codziennie wkładajmy do klatki jakiś owoc lub warzywo - papuga w końcu się przełamie i spróbuje jak to nowe "coś" smakuje. Postawmy na różnorodność - jeśli ptak nie zasmakuje w jabłku może przekona się do marchweki lub ogórka.

Moi pierzaści przyjeciele najbardziej właśnie lubią ogórki,jabłka i banany, marchewki czego kolwiek co jest czerwone bądź pomarańczowe nie chwytają się zbyt chętnie. Poza tym uwielbiają natkę pietruszki i sałatę ale ich nie powinno się podawać zbyt często .

 

sobota, 29 sierpnia 2009

Pokarmy z poniższej listy nigdy nie powinny trafić do jadłospisu naszej papużki:

 

Niebezpieczne jest poddawanie dużej ilości cebuli i czosnku oraz szczypiorku. Nie powinno się poddawać nie gotowanej fasoli. Rośliny strączkowe takie jak soczewica czy fasola mung mogą poważnie zaszkodzić naszemu pupilowi.

Nie zalecam także podawania soi. Rośliny liściaste takie jak np. sałata czy natka pietruszki można poddawać jeśli pochodzą z naszej własnej uprawy. W liściach tych warzyw odkłada się dużo zanieczyszczeń szkodliwych dla papużki.

Powinno się raczej unikać karmienia papugi brzoskwiniami, nektarynkami czy morelami - z ich pestek do miąższu owocu może się przedostać trucizna.

Rabarbar i awokado są absolutnie trujące! Tak samo jak środki używane do spryskiwania roślin południowych (cytrusów) - dlatego też lepiej unikać ich w jadłospisie naszych ptaków.

Najbardziej pryskanymi owocami świata są jak wiadomo winogrona, należy ich szczególnie unikać - tak samo jak ich wysuszonej wersji czyli rodzynek!

Wszystkie mieszanki orzechów dla ludzi nie mogą być podawane do jedzenia papugom - przeszły powiem proces prażenia.

Nie zaleca się także podawania orzeszków ziemnych lub archaidowych nosią one bowiem ryzyko zarażenia aspergilozą.

Nie można podawać żadnych pestek oprócz tych z winogron, arbuzów, melonów i dyni.

Dodam także , że papugom nie należy podawać niczego co jest słone (solone) - gdy chcemy podać im makaron lub ryż gotujemy go bez soli! Możemy podawać biały twarożek ale już np. ser feta który jest wyjątkowo słony absolutnie nie wchodzi w grę!!!

 

 

 

 

 

Jeśli myślisz,że papuga to mało wymagające zwięrzatko które będzie przede wszystkim ozdobą twojego salonu powinneś od razu porzucić myśli o jej zakupie!

Niech czyta dalej ten kto zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jaką na siebie nałoży wychodzą z nowo zakupionym ptakiem ze sklepu zoologicznego bądź od hodowcy.

 

1. Jeśli zdecydujemy się na zakup pojedynczej papugi powinniśmy jej poświęcić co najmniej 2 h dziennie. Mówić do niej, delikatnie przyzwyczajając do swojej obecności. Więcej o oswajaniu papug napiszę w kolejnej notce. Gdy nie mamy wiele wolnego czasu powinniśmy zakupić dwa osobniki, gdy chcemy uniknąć kłopotów z jajkami mogą to być dwie samiczki bądź dwa samce. Papuga zamiast siedzieć samotnie w domu, wyczekując długie godzinny do naszego powrotu zajmie się towarzyszem i zapomni o tęsknocie.

2. Prawdą jest iż papuga brudzi! Nawet bardzo, szczególnie w okolicach klatki! Załatwia się tam gdzie akurat siedzi. Do tego pióra mogą fruwać po całym pokoju w którym przebywa. Jeśli codzienne odkurzanie (przynajmniej w okolicach klatki) to dla nas wielki problem, powinniśmy pomyśleć o innym pupilu.

3. Papuga hałasuje! Krzyczy, ćwierka, skrzeczy.. faliste mimo swoich małych rozmiarów potrafią wydawać niesamowicie głośne dźwięki - zwłaszcza o poranku, gdy witają nowy dzień. Moje faliste potrafią świergotać cały dzień, a z rana najzwyczajniej w świecie się drą! Nimfy są trochę spokojniejsze ale ich pogwizdywania mogą przyprawić o ból głowy. Jeśli nadzwyczaj lubimy ciszę, papuga nie jest zwierzęciem dla nas.

4. Przed zakupem papugi powinniśmy sobie zadać pytanie - Czy jesteśmy gotowi opiekować się nią przez następne 15 lat? Tyle właśnie może żyć nasza papuga, a przynosząc ją do domu bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność sprawowania nad nią opieki przez cały ten czas. Pojęcie opieki to nie tylko zmienianie wody, czyszczenia klatki i karmienie ale także gotowość zapewnienia pupilowi opieki medycznej gdy będzie chorować. Jeśli na to pytanie odpowiesz negatywnie może lepiej podjąć się opieki np. chomika?

 

piątek, 28 sierpnia 2009

Na you tube znaleść można wiele prześmiesznych filmików z papugami w rolach głównych. Czasam sama nie mogę się nadziwić jak bardzo utalentowani potrafią być nasi mali ulubieńcy. Pamiętajcie jednak, w oswajaniu i uczeniu naszej papugi nic nie może odbywać się na siłę! Ważne jest by sprawiało to przyjemność Tobie jak i papudze!

 

A oto i moje ulubione filmiki:

 

 

 

 

 

 

19:18, agnes_888 , Nimfy
Link Dodaj komentarz »

Sprawa rozróżnienia płci u nimf jest już nieco bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy ptak jest młody - a takiego przecież zazwyczaj kupujemy.

Według mnie u młodych ptaków (przed pierwszym pierzeniem) najłatwiej będzie nam rozróżnić płeć po ich zachowaniu.

Samczyk głośniej śpiewa, ma także bogatszą gamę dźwięków. Próbuje naśladować odgłosy zasłyszane z otoczenia.

Samice mają bardziej ubogi wachlarz wydawanych odgłosów - właściwie jedynie wydzierają się albo popiskują , zdecydowanie nie śpiewają.

Dodatkowo samce, podobnie jak samce falistych częściej uderzają dziobem w różne przedmioty. Lubują się także w chodzeniu po płaskim podłożu - zazwyczaj chodzi o podłogę, trzeba więc uważać by nie nadepnąć na spacerującego pupila. Kolejną oznaką samczego zachowania jest taniec - tylko samczyk tańczy.

Po pierwszym pierzeniu (ok. 6 miesiąca życia papugi) można także spróbować określić płeć ptaka pod kątem jego ubarwienia. Poniższy opis sprawdza się najlepiej w przypadku papug o dzikim ubarwieniu , tzw. szarych.

Główka samiczki jest prawie całkowicie szaro ubarwiona, jedynie na karku, wokół oczu i z przodu główy może być widoczne lekkie żółte zabarwienie. Pomarańczowe plamy na policzkach nie są tak wyraziste jak u samców. Wydają się jakby przydymione szarym kolorem. Jeśli chodzi o czubek, u samiczki jest on koloru szarego. Patrząc na spodnią stronę lotek znajdziemy żółte plamki. Spód ogona pokryty jest zaś żółtymi i szarymi paskami.

Samce zaś mają wyraźnie żółtą główkę, plamy na policzkach są soczyście pomarańczowe. Paski z ogona i plamki na lotkach znikają u samców wraz z końcem pierwszego pierzenia.  Czubek samczyka jest dłuższy od czubka samiczki, jest żółty - kolor szary może występować jedynie na jego koniuszku.

 

 

Na powyższym obrazku samca widzimy po lewej stronie (ma wyraźnie żółtą główkę), samicę zaś po prawej.

19:09, agnes_888 , Nimfy
Link Komentarze (1) »

U papużek falistych sprawa rozróżnienia płci płci jest dosyć prosta. Samczyk ma ciemną woskówkę (zazwyczaj niebieską), a samiczka jeśniejszą - beżową.

Płeć papużki można też zazwyczaj odróżnić po zachowaniu, samczyk wydaje się zwykle odwadniejszy od samiczki, częściej ćwierka, stuka dziobem w różne przedmioty - na przykład żerdki klatki. Szybciej uczy się mowy. Samotny samiec może mieć tendencję do tak zwanego "zakochiwania się" w przedmiotach. Będzie np. śpiewał do jakiejś rzeczy, bronił jej a nawet karmił. Najlepiej w takiej sytuacji jest dokupić mu samiczkę.

 

Powyżej samiec papużki falistej (z niebieską woskówką).

 

Powyżej samica papużki falistej (jasna woskówka).

 

Na pewno nie raz ciekawiło was by przekonać się jak nasi pupile radzą sobie na wolności. By się o tym przekonać wystarczy sięgnąć po naprawdę piękny film National Geographic pod tytułem - "Australia: Królestwo Papug".

Dziewicza Australia jest domem dla wielu rodzajów papug. Spotkać tam można m.in. wielobarwne rozelle białolice, słynące z pierzastego pióropusza kakadu oraz wiele gatunków ar. Biolog i wielki miłośnik ptaków, Rob Heinsohn, od lat prowadzi badania nad pierzastymi mieszkańcami Australii. Dociera do wysoko położonych gniazd, by policzyć i zmierzyć pisklęta, oraz je zaobrączkować. Szczególnym zainteresowaniem przyrodnika cieszy się barwnica - gatunek papugi, u której zaobserwowano znaczny dymorfizm płciowy. Jaskrawoczerwone samice i oliwkowozielone samce uważano niegdyś za dwa odrębne gatunki. Heinsohn opowiada o zwyczajach godowych swoich ulubieńców oraz o problemach, które papugi sprawiają miejscowym farmerom.

 

Gorąco polecam!!!

 

Źródło teleman.pl

Najbardziej popularne mutacje kolorystyczne nimf to:

U nimf występująnastępujące odmiany barwne:

1.Szara - czyli odmiana dzika

2.Cynamonowa

3.Lutino

4.Perłowa

5.Szek (arlekin)

 

6.Srebrna

7.Białogłowa

8.Albinos

9.Pastelowa

10.Oliwkowa

11.Płowa

16:20, agnes_888 , Nimfy
Link Dodaj komentarz »

Poniżej przedstawię najbardziej znane mutacje barwne występujące u papużek falistych.

 

Naturalna (Standardowa)
Głowa żółta w czarne, wyraźne falki. Tułów zielony, skrzydła najczęściej żółte z czarnymi falkami i czarnymi końcówkami lotek. Ogon długi, żółto-zielony, z granatowymi sterówkami, które "błyszczą" na zielono.
Lutino
Osobniki o żółtym upierzeniu, bez rysunku fal na grzbiecie, mające czarne lub czerwone oczy.
Opalowa zielona
Papużka bardzo podobna do naturalnej, ale ciemniejsza, o mniej intensywnych kolorach. Falki na głowie mniej wyraźne. Skrzydła żółto-zielone, z lekko czarnymi falkami i czarnymi lotkami na końcach.
Niebieska
Głowa biała z bardzo wyraźnymi czarnymi falkami, tułów jasnoniebieski. Skrzydła białe z wyraźnymi, czarnymi falkami i czarnymi lotkami. Ogon biało-niebieski z granatowymi najdłuższymi sterówkami.
Opalowa niebieska
Podobna do niebieskiej, ale ma mniej wyraźne falki i jest mniej intensywnie ubarwiona. Tułów niebieski, głowa i skrzydła białe z wyraźnymi, czarnymi falkami. Na skrzydła lekko nachodzi kolor niebieski. Ogon niebiesko-biały z granatowymi najdłuższymi sterówkami.
Paraniebieska
Głowa żółta, falki mniej wyraźne niż mutacja niebieska. Tułów niebieski. Skrzydła żółte z czarnymi falkami i czarnymi lotkami. Ogon żółto-niebieski z ciemnoniebieskimi najdłuższymi sterówkami.
Fioletowa
Głowa biała, z mocnymi, czarnymi falkami. Tułów niebieskofioletowy. Skrzydła tej mutacji są białe z lekko czarnymi falkami i czarnymi lotkami na końcu skrzydeł.
Płowa
Nazywa się tak papużki, mające czerwonobrązowy rysunek na grzbiecie i czerwone oczy.
Albinos
Ptak jest cały biały, łapki ma jaśniutkie - różowe. Dziób także jest jasny (często pomarańczowy). Oczy mają barwę czerwoną.
Szek (Arlekin)
Jest to papuga w "łatki". Może to być także papuga cała żółta lub biała, ale z czarnymi oczkami.

Źródło - Wikipedia.pl
 
1 , 2